backgroundImage
počet produktů: 0
cena: 0,0 CZK (0,00 Eur)
kontaktní formulář
chci zaslat dotaz
počítadlo přístupů
online: 0
dnes: 166
celkem: 2636378

 

Vltavíny

Dárkové koše

LA RIVE

La rive

Chatler

New  Brand

Cuba

Shirley May

Creation Lamis

Lazell

LUXURE

Blue Up parfémy

Cote Azur

JFenzi 

Selenit lampa  

Andělské dárky

Dekorace

Ametyst

INDIA COSMETICS

Fotbal

 

Fotbalové dětské dresy

světových týmů

Dekorativní šperkovnice

Znovu v prodeji

 

Cote Azur Victoria

 Opět skladem

 

 

nejnovější produkty
Lattafa Oudain for men 100ml
489,0 CZK (22,23 Eur)
Náramek Tyrkys Africký 8mm
259,0 CZK (11,77 Eur)
Náramek Sodalit 8mm
179,0 CZK (8,14 Eur)
Náramek Prehnit 8mm
175,0 CZK (7,95 Eur)
Náramek Obsidián vločkový 8mm
189,0 CZK (8,59 Eur)
Náramek Magnezit Láva 8mm
189,0 CZK (8,59 Eur)
Náramek Lapis Lazulil 8mm
319,0 CZK (14,50 Eur)
Náramek Křišťál 8mm
219,0 CZK (9,95 Eur)
Náramek Jadeit 8mm
189,0 CZK (8,59 Eur)
Náramek Hematit strom života 8mm
189,0 CZK (8,59 Eur)
Náramek Fluorit 8mm
189,0 CZK (8,59 Eur)
Náramek Avanturín zlatý 8mm
185,0 CZK (8,41 Eur)
Náramek Ametyst 8mm
175,0 CZK (7,95 Eur)
Náramek záhněda
219,0 CZK (9,95 Eur)
Náramek Howlit tyrkenit 8 mm
209,0 CZK (9,50 Eur)
Náramek Tygří oko 7 mm
238,0 CZK (10,82 Eur)
pivni lazně pivni lazně

zkamenělé devo

Zkamenělá dřeva

- psaronie, araukarity, cordaity, přesličky, plavuně, cykasy, stigmarie, sigillarie, lepidodendrony apod.

Zkamenělé dřevo vzniklo mineralizací původního organického materiálu. V průběhu tohoto procesu je zachována původní struktura dřeva, u většiny exemplářů jsou jasně viditelné letokruhy a suky. Nejčastější jsou zkamenělé araukarity, jehličnaté stromy z období prvohor. Jejich stáří se odhaduje na 360 milionů let.

Složení: Chemické prvky jako mangan, železo a měď, které se při petrifikaci vyskytují ve vodě nebo v bažině, dávají dřevu širokou škálu různých barev. Čisté krystaly křemene jsou sice bezbarvé, ale když se k nim přidají znečišťující látky, jejich barva se může změnit na žlutou, červenou a další.

Psaronie dnes již neexistují a my je známe pouze z fosilního záznamu z mladšího paleozoika.

V příhodných částech kontinentů se mimo jiné vyvinuly mohutné stromovité formy kapraďorostů a objevili se obrovští členovci. Jejich gigantická těla pravděpodobně dokazují přebytek kyslíku v atmosféře a způsob, jakým ho tyto organismy využívaly.

Je známo, že psaronie se vedle plavuní, přesliček, kapradin, kapraďosemenných rostlin a později i primitivních jehličnanů stávaly podstatnou složkou prvohorního uhlí. V Čechách jsme takové uhlí po desetiletí těžili např. ve vnitrosudetské, podkrkonošské, kladenskorakovnické a plzeňské pánvi.

Na paleontologické zařazení v rámci systému slouží dnes zejména nalézané pyly a spory, otisky listů či výlitky stonků v jílovcích, vulkanitech nebo jiných fosiliferních sedimentech.

Vedle prouhelnění existuje ještě permineralizace (prokřemenění, prosycení chalcedonem).

Za jeden z možných typů nalezišť permineralizovaných stonků psaronií také můžeme považovat náplavy říčních toků. V Čechách je výskyt prokřemenělých psaronií překvapivě vázán jen na svrchní část semilského souvrství. Výlitky kmenů byly také popsány z Ovčína na Plzeňsku.

Psaronie tvořily podstatnou složku svrchně karbonských a spodně permských močálů a bažin, kde rostly ve velmi vlhkém tropickém klimatu. Jejich mohutné vzdušné kořeny podpíraly „chabé“ stonky, ale sloužily i jako jejich opora. V prokřemenělých exemplářích se navíc podařilo objevit koprolity různé velikosti (fosilní exkrementy).

Naleziště v České republice: daleko nejznámější je Stará a Nová Paka, zkamenělá dřeva se však dají sbírat na mnoha místech v Podkrkonoší, v Jestřebích horách a druhotně i na místech, kam je zanesla Jizera, Labe a další řeky. Jinde jsou časté nálezy v okolí Plzně a Horní Břízy, Rakovnicko a okolí Kladna. 

Dřevo v kámen proměněné: naprostou většinou jsou zkamenělá dřeva zbytky kmenů nahosemenných rostlin – kordaitů (Cordaites). Pojmenovány jsou po botanikovi Augustu Josefu Cordovi (1809 – 1849), jenž se zabýval prokřemenělými kmeny z okolí Nové Paky, ale i rostlinami z radnické pánve. Jeho další práce jsou o druhohorních a třetihorních rostlinách. Mimo kordaitů se nacházejí i kmeny jiných rostlin. Sběratelé si snad nejvíce cení psaronií (stromovitých kapradin). Nalezeny byly i kmeny stromovitých přesličkovitých rostlin, plavuňovitých a dalších. Velké množství zbytků obsahují tzv. zkřemenělé rašeliny.

Užití - jako dekorace, ale také třeba jako konferenční stolek, umyvadlo, dlažba či obklad.

 

X

Tento eshop používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

souhlas
nesouhlas